Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов:

МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ БИДЕЈЌИ ТОА ГО ЗАСЛУЖУВА

(Преземено од МИА)


Македонија да го добие датумот за почеток на преговори со ЕУ и да се примени позитивното искуство од примената на паралелното движење на процесот, побара претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на Самитот на шефови на држави од Централна Европа што се одржа во Братислава, Словачка.

- Го истаканав отворено барањето на Македонија да го добие датумот бидејќи тоа го заслужува и мора кон Македонија да се применуваат позитивните искуства во процесот на евроинтеграцијата. Имаме позитивен пример за паралелено движење на процесот и тоа бараме и за Македонија да се примени затоа што дава резултати така што конечно она што сме го одработиле, што е заслужено Македонија треба да го добие, а да го добијат и сите што во регионот ги исполнуваат стандардите, критериумите и приниципите што ги бара Европа, изјави претседателот Иванов по завршување на Самитот, кој според него е извонредна можност да се изнесат ставовите пред другите пртседатели од Регионот, бидејќи е затворен форум и се разговара за сите прашања отворено.

Тој порача дека не може ЕУ да зборува во името на Европа, бидејќи се уште не е ЕУ. – Кога ќе влезе и нашиот регион во ЕУ, тогаш ЕУ може да зборува од името на Европа. Затоа Европа е незавршен проект, истакна Иванов.

Евроинтеграциите беа тема и на билатералните средби што претседателот Иванов ги имаше со своите колеги од Литванија и Словенија. Истакна дека со претседателката на Литванија Далија Грабаускајте, станало збор за нивните приоритети како следни претседавачи со ЕУ и оти добил ветување дека проширувањето ќе биде на агендата.

Со словенечкиот претседател Борут Пахор станало збор за поддршката што Словенија и ја дава на Македонија во евроинтеграциите и нивните искуства и позитивниот пример што го имаат и како помагаат на земји кандидат паралелно да ги решаваат проблемите и преговорите.

На маргините на Самитот, денеска шефот на македонската држава се сретна и со украинскиот претседател Виктор Јанукович со кој разговараше за билатералните односи, за економските односи и за се она на што се изложуваат како две земји во процесот на евроинтеграции.

Претседателот Иванов, вчера се сретна и со црногорскиот, полскиот и молдавскиот претседател, а свое обраќање имаше на пленарната седница денеска на Самитот.

Во Братислава на Самитот учествуваа петседатели од Австрија, Романија, Црна Гора, Естонија, Хрватска, Украина, Полска, Латвија, Бугарија, Молдавија, Унгарија, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина Словенија, Чешка, Косово и Словачка. Присуствуваше и претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј, кој го оцени како историски бидејќи првпат на еден собир се присутни претседателите на Србија и Косово.

Претседателот Иванов учествува третпат на Самит на шефови на држави и влади на Централна Европа. Првиот е одржан во Чешка во 1994 година, а Македонија беше домаќин во 2008.

   НАРОДНА ВОЛЈА
С ТОДОРЖИВКОВСКИ ИНАТ СРЕЩУ ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
Читај
КЪМ ВЪПРОСА ЗА НАРОДНОСТТА НА СТАРИТЕ МАКЕДОНЦИ
Читај
„...НЕ МОЖЕХ ДА СИ ОБЯСНЯ ОМРАЗАТА ИМ КЪМ МЕН ЗАРАДИ ТОВА, ЧЕ СЪМ МАКЕДОНЕЦ“
Читај
БУГАРИЈА НИ ГО УСЛОВУВА ДАТУМОТ СО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАЛЦИНСТВО
Читај
НЕСТИХВАЩ ВУЛКАН В БОРБАТА ЗА СВОБОДНА И НЕЗАВИСИМА МАКЕДОНИЯ
ЧитајНа специална церемония Стойко Стойков

ОФИЦИАЛНО ПОЛУЧИ ТИТЛАТА “ДОКТОР НА ИСТОРИЧЕСКИТЕ НАУКИ”

На 12 юни т.г. в тържествената зала на ректората на университета „Св. Кирил и Методий” в Скопие зам-редакторът на вестник “Народна воля” Стойко Стойков на специална церемония получи докторската си диплома, с което вече съвсем официално получава титлата „Доктор на историческите науки”. Както “Народна воля” вече писа, Стойков защити докторантура на 17 януари тази година. На церемонията бяха номинирани 13 нови доктори на науките. Стойков бе представен от декана на Философския факултет - проф. д-р Горан Айдински, а дипломата му бе връчена от ректора на университета д-р Велимир Стойковски. На церемонията присъстваха членове на семейството и приятели.Както вече вестник “Народна воля” съобщи, подготвя се сборник с материали (документи и спомени) на македонци, пострадали по времето на комунизма. Ако решите да оставите в историята болката си от това, че сте били и сте македонци, обадете се на телефон 0887975531, за да научите как да бъдете включени в книгата. Тя вече се оформя. Побързайте!

От съставителя на сборника


Нова книгаИзлизе от печат дългоочакваното издание на спомените на известния анархист революционер и борец за освобождението на Македония Петър Манджуков -
“Предвестници на бурята”
Той е един от групата на легендарните „гемиджии“ - солунските атентатори, организирали най-големия на Балканите акт срещу символите на турския и европейския империализъм през пролетта на 1903 г. Манджуков е увлекателен разказвач, оставил безценни свидетелства за времето, културата, политиката, хората и техните борби.
Спомените си Манджуков пише между 1946 и 1959 година. По-късно той ги изпраща нелегално в Париж.
Книгата е с формат: 165 х 235 мм, с 603 страници и струва 15 лева.

За контакти: в-к. “Народна воля”, тел: (073) 88 63 36.


Our Name is Macedonia

ОМО ’Илинден’ - ПИРИН

Macedonian Human Rights Movement International

European Free Alliance

 
НачалнаЗа насАрхивЗа врзакаЛинкове
© 2007-2020 Народна Волја - Всички права запазени.
This website is hosted and under development by: TJ-Hosting