Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Бугарија одработи за грците!

СОФИЈА ГО ПРЕЗЕМА КОРМИЛОТО ЗА КОЧЕЊЕ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ

(Преземено од МИА)


За разлика од бугарскиот крој за условен датум за земјава, вчера Австрија, Унгарија, Велика Британија и уште 11 држави активно се залагаа веднаш да почнат преговорите, а Кипар проширувањето да не запре. Јавните гласила и властите во јужниот сосед, пак, дипломатски во сенка дејствуваа и оставија нивната битка да ја води Софија
Бугарија се истакна во лидерската улога за кочење на македонските евроинтеграции. Вчера, додека во Брисел се носеше важна одлука за европската иднина на земјава, Софија максимално се мобилизираше за да се осигура дека земјите-поддржувачи нема да издејствуваат доделување на датум за отпочнување на преговорите на земјава со Европската унија. Бугарскиот државен врв во главниот град се состана за да го потврди бугарскиот став по ова прашање, а шефот на дипломатијата Младенов во Брисел го презентираше. Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и премиерот Бојко Борисов се согласиле дека Софија нема да се заложи за датум за Македонија. За нив на вчерашната средба најважна беше македонската евроинтеграција.
-Бугарија ја поддржува европската перспектива на Македонија, но поддршката не е безусловна и зависи од исполнувањето на критериумите за членство од кои приоритетно место имаат добрососедските односи, оцениле Плевнелиев и Борисов.
Како што соопшти кабинетот на бугарскиот претседател, Плевнелиев и Борисов се согласиле дека евроинтеграцијата на Македонија може да се деблокира “не преку пропаганда и маркетиншки агенции туку со реални активности за засилување на добрососедските врски меѓу двете земји”.
Изјавата на Младенов вчера во Брисел дека Бугарија има интерес Македонија секогаш да се движи напред, но врз база на критериуми и барања кои треба да ги исполнат сите што сакаат да станат дел од ЕУ, во Советот се толкува дека Бугарија поддржува само датум за датум за Македонија.
- За да има Македонија поддршка од нас, таа треба да докаже дека е подготвена да ги исполни сите критериуми, пред се оној за добрососедски односи. Да се прекине антибугарската кампања и тоа постојано зајадување кое нашето општество секојдневно треба да го трпи од страна на нашиот сосед, рече вчера Николај Младенов. Државната бугарска телевизија објави дека Македонија веројатно нема да добија датум за преговори. Повикувајќи се на свои извори, БНТ објави дека на добивањето на датум за преговори се спротивставиле Софија, Берлин, Париз и Грција, а Австрија, Унгарија, Велика Британија и уште 11 држави се согласиле Македонија да ги отпочне преговорите и паралелно да го решава спорот за името. БНТ потенцира дека повеќето земји се за Македонија да добие датум, но одлуките во Унијата се носат едногласно, а веројатноста за постигнување компромис на овој состанок е мала. Сепак, БНТ посочува на теоретската можност да и се даде датум на земјава, а разликите меѓу Македонија и државите- противнички да се решаваат во од.
- Македонија нема да добие датум откако Бугарија ја повтори својата позиција дека очекува докази за промена на реториката на Скопје. Бугарските власти имаат цел да ја блокираат процедурата поради антибугарската кампања во Македонија, објави БНТ.
За разлика од бугарскиот крој за “условен датум” за земјава, вчера Австрија активно се залагаше веднаш да почнат преговорите, а Кипар проширувањето да не запре. Веста на бугарските медиуми ја пренесуваат и некои грчки медиуми. Сепак, тие остануваат порезервирани во известувањето, без изнесување на ставот на властите во Атина преку вообичаените “дипломатски извори”. И јавните гласила и властите во јужниот сосед дипломатски во сенка дејствуваа и оставија нивната битка да ја води Софија. Медиумите во Атина играат со свои коментари од кои не можат да се извлечат конкретни заклучоци за грчкиот план на состанокот во Брисел, иако и тие изминатиот период пласираа различни информации во јавноста - прво дека под одредени услови Атина нема да ја блокира Македонија, а потоа дементирајќ и се со изјавата на портпаролот на грчкото МНР Грегорис Делавекурас, кој потенцираше дека “Грција нема да дозволи Скопје да ги почне пристапните преговори со Унијата пред да се најде взаемно прифатливо решение за името”. За некои од јавните гласила е несфатливо како воопшто може да се разговара за одредување датум за почеток на пристапни преговори за Македонија без претходно решение за името. За “Катимерини” вчерашниот состанок е “прв тест за национално прашање” за Владата на Андонис Самарас.
Пред состанокот на Советот за општи работи на Унијата, и официјална Атина не излезе со конечен став за одредувањето датум за почеток на пристапни преговори на Македонија со ЕУ.

Антимакедонска кампања
во Софија!
Според податоците од последната анкета за расположението на Бугарите за членството на Македонија во Унијата само 8 проценти сметаат дека Македонија треба да добие датум за преговори без никакви условувања. 44 проценти рекле дека Македонија треба да добие поддршка ако прекине со антибугарската кампања, а 18 проценти од Бугарите биле категорично против членството на Македонија во Унијата. Резултатите ги објави државната бугарска телевизија.

Европратениците апелираат
на датум за земјава
Без почеток на преговори растат ризиците за Македонија и за регионот.
Во меѓувреме, на неколку часа пред почетокот на состанокот на шефовите на дипломатии на земјите-членки на Унијата, Македонија во Брисел доби огромна поддршка од европратениците, кои предупредија дека повторното одложување на одлуката поради противењето на Грција носи ризици за Македонија, но и за регионот. Најмногу за доделување датум за земјава се заложија претседателите на трите најбројни пратенички групи во Европскиот парламент.
Австрискиот европратеник Јоханес Свобода кој претседава со групата на Европските социјалисти и демократи во ЕП изрази доза на оптимизам дека е можно да се добие датум за преговори, бидејќи според него, постојат извесни промени.
- Се разбира дека сум оптимист, но тука се уште е ситуацијата со Грција и нејзиниот отпор против почетокот на преговорите пред решавањето на прашањето со името на Македонија. Потребно е да се решат сите проблеми, но само по почетокот на преговорите. Сите проблеми не можат да се решат пред почетокот на преговорите, но тие можат да се решат пред членството во ЕУ, вели Свобода во изјава за Дојче веле.
Претседателот на групата на народните партии во ЕП, Жозеп Дол вети дека од Херман Ван Ромпуј ќе побара да се постигне напредок по ова прашање.
- Мислам дека Грција и мојот пријател Самарас треба да направи напори за да го реши ова прашање. Не можеме да продолжиме на ваков начин вечно, наведува Жозеп Дол.
Копретседателката на групата на Зелените во ЕП, Ребека Хармс вели дека грчката позиција во однос на Македонија припаѓа на минатото.
- Вака не може да се продолжи понатаму од страна на Грција, бидејќи тоа е блокада на иднината. Според мене, Грција треба да биде за отворање на преговори со Македонија, вели Хармс за Дојче веле.
Европратениците се оптимисти за доделување датум за Македонија, но и реалисти дека има блокада од Грција и проширувањето не е приоритено за ЕУ.

   НАРОДНА ВОЛЈА
ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА ПОЛОЖЕНИЕТО НА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО В БЪЛГАРИЯ
Читај
КЪМ ВЪПРОСА ЗА НАРОДНОСТТА НА СТАРИТЕ МАКЕДОНЦИ
Читај
„...НЕ МОЖЕХ ДА СИ ОБЯСНЯ ОМРАЗАТА ИМ КЪМ МЕН ЗАРАДИ ТОВА, ЧЕ СЪМ МАКЕДОНЕЦ“
Читај
БИТКАТА ТРЕБА ДА ЈА БИЈАТ ПОЛИТИЧАРИТЕ
Читај
„ЗА ОФИЦИАЛНИЯ ЕЗИК НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ“
Читај


103 ГОДИНИ
ОТ РОЖДЕНИЕТО НА МАКЕДОНСКИЯ ПОЕТ,
АНТИФАШИСТ И ИНТЕРНАЦИОНАЛИСТ
НИКОЛА ЙОНКОВ ВАПЦАРОВ
(1909 - 1942)
...Над мойта земя
в небото
опира
Пирин.
И мурите в буря
илинденски приказки пеят
над Охрид лазура е
толкоз просторен и син,
а още надоле
е светлия бряг на Егея...


(Из “Земя”)


“...Трябва мъжки да се захванем. Какво всъщност се иска от нас? Много, особено много. Най-много от нас, които сме събрани тук. Ние сме македонци и нашето творчество трябва да бъде в служба на македонската кауза.”

(Из Доклада, изнесен от Никола Вапцаров пред членовете на Македонския литературен кръжок, 1938 година)

Абонирайте се за вестник "Народна воля"
УВАЖАЕМИ ЧИТАТЕЛИ,
Започна абонирането за вестници и списания за 2013 година. Вестник "Народна волja" и през идната година ще има каталожен номер 2050.
Както и досега, "Народна волja" ще Ви информира по интересуващи Ви въпроси от най-различно естество в областта на теорията, историята, културата, изкуството.
На страниците на "Народна волja" ще намерят място Вашите писма, Вашите въпроси, Вашата поезия!


Абонирайте се за вестник "Народна воля"!
Сумата за абонация е минимална:
за три месеца - 1,20 лв.
за шест месеца - 2,40 лв.
за една година - 4,80 лв.

Абонирането ще става във всички пощенски станции в страната. Крайният срок е 15 декември! Ако срещнете някакви затруднения при абонирането, обърнете се към редакцията на "Народна волja" - телефон 073/886-336!
"Народна волja" ще се стреми винаги да бъде вярна на Гоцевите завети и да ги пресътвори в живота на днешния ден!
"Народна волja" ще Ви запознава редовно със свободолюбивите идеи на македонските интелектуалци!
"Народна волja" ще разкрива редовно демагогската националшовинистична политика на ванчемихайловистката ВМРО.

Краен срок за абониране - 15 декември 2012 г.!
За читателите ни в Република Македония цената на едногодишния абонамент е 10 евро. Известяваме тамошните желаещи за абонация, че могат да сторят това в редакцията на седмичника "Македонско сонце" в Скопие. Бъдещите абонати задължително трябва да представят точния си адрес.
Желаещите да получават вестника от Европа заплащат по 40 евро, а тези от САЩ, Канада и Австралия - по 50 USD.
Четете и разпространявайте вестник "Народна волja"! Вестникът на истината, вестникът на утрешния ден!

"Народна волja" - каталожен номер 2050!
Ограничения при абонирането няма!
Знайте: истински свободните хора четат вестник "Народна волja"!
Абонирайте се, за да не пропуснете нито една среща с любимия си вестник и през 2013 година!


 
Поезия

С Л А Д Ъ К   П Л О Д

Самотен кестен
силен връх издига.
Далеч от своите
близки тук цъфти.
Трепти зората
в клоните зелени - мига.
Задъхано в гърдите,
тежко слънцето тупти.
Сега под клоните
на сянка галеща
раздавам думи - карти...
Времето във жегата трепти.
И всички грешки
стават спорещи,
от мен не сторени,
но срещу мене стрелящи.
Денят се ражда,
стара, тъмна буря страшна
се задава.
Върхът надига
гривата на клоните зелени.
Върхът доказва в боя
свойта вечна слава -
с дълбоки корени и връх,
с корона сред вселената.
Семантата на думите е слънчева.
Цветът на истината
дава сладък плод.
Напъпва утрото
и изгрева
огрява болката
на моя стих и път!С Л Е Д И Т Е   Н А Ш И

Гергьовски златен дъжд
над стари къщи
и лъки
в този майски час ръми.
Стъклата на прозорците,
затрупани от прах
порочна, с топли пръсти
с гръм изми.
Вековна тежка
стъпка -
подкована, закалена -
по калдъръма
в утрото ехти.
Блести по хълма
жълта, дълга
мокра ивица.
Под нея расне – зрее
царевица мелнишка.
Кълве зърната
с човка черна
черна чужда птица.
Краде от моя сън –
от златото на рида.
Плющи дъждът
над мелнишките
жълти голи ридове.
И рони, носи зряла
царевица от сипея.
На стъпките
следите наши -
звънки, чисти -
верни си остават.
В темелите дълбоки
хъркат вековете.
Венци над тежки
порти свежи греят.
И в бели къщи
в мир потомците живеят.
Желан, дъждът
над всички хора
ненаситно
си вали, вали...
И Пирин
през стъкла измити
на балкона
слуша, гледа.
Червени, бели, сини,
жълти китките
засмени в двора.
Гергьовски...


ПЕТЪР ХРИСТОВ

М А К Е Д О Н И Й О!

Македонийо мила, скъпа майко моя,
дали ще се намери друга по света
с чеда, израснали в горест и неволя,
облята с толкоз мъка, мъка и тъга.

Твоята неземна хубост ли е виновна
да привлича жадни, алчни душмани
та един народ не може да прогледне,
роднини брат с брат да обедини.

Една бразда на име гранична полоса
разряза като с нож родствена душа,
кървяща рана ороси изстрадала земя,
та тя, безплодна, без кълнове остана.

Природата дари те с две незасъхващи очи,
в които бликат чисти изворни води,
протест вековен към кръвожадните сатрапи,
жестоко ослепили твоите юначни войни.

Сега отново цял ръст велик изправи,
незнайно защо все още светът мълчи,
нима векове в борби не се понрави
на някой, да отворят заслепените очи.

Народ, създал история във вековете,
не може да се кланя, да превива гръб,
да сменя името си с имена проклети,
да забравя своите нрави, свой език.

Но идва време, когато, както нашите деди,
ще надигнем мощен глас да бъдем чути,
народ велик сме ние и не се мъчете
да ни кръщавате с думи прословути.


ПЕНЧО АТАНАСОВ


Our Name is Macedonia

ОМО ’Илинден’ - ПИРИН

Macedonian Human Rights Movement International

European Free Alliance

 
НачалнаЗа насАрхивЗа врзакаЛинкове
© 2007-2020 Народна Волја - Всички права запазени.
This website is hosted and under development by: TJ-Hosting