Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
Македонија го прослави 11 Октомври

ОДБЕЛЕЖАНА 71-ГОДИШНИНАТА ОД АНТИФАШИСТИЧКОТО ВОСТАНИЕ

(Преземено од МИА)


Со пригодни свечености и со оддавање почит на борците од НОБ, во повеќе градови во земјава вчера беше одбележан 11 Октомври - Денот на народното востание. Во Македонската академија на науките и уметностите свечено беше врачена наградата „11 Октомври“. Годинашни добитници на ова високо државно признание за животно дело во науката се академик Владо Kамбовски и професор Димитар Мирчев, во културата и уметноста писателот Веле Смилевски и оперскиот уметник Борис Трајанов. Во областа на здравството и хуманоста наградата ја доби кардиологот Самуел Садикарио, кој заблагодарувајќи се од името на добитниците предложи овој ден, на кој се празнуваат јунаштвото, револуцијата и надежта во подобри нешта, во иднина да ги слави интелектуалците.

Честитки до граѓаните по повод Денот на народното востание испратија државниот врв, владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозицискиот СДСМ. Претседателот Ѓорге Иванов во својата честитка истакна дека прославата на 11 Октомври е можност да се присетиме и да им се заблагодариме на сите знаени и незнаени херои од НОБ, кои ги дадоа своите животи за слободата на Македонија.

- Благодарение на нив денес можеме слободни, свои на своето, сами да ја градиме и да решаваме за својата иднина. Македонија била е и секогаш ќе биде на страната на прогресот, демократијата и слободата. Оттука, нашето членство и припадноста во евро-атлантските структури е природно и заслужено - се вели во честитката од шефот на државата.

По повод 11 Октомври - Денот на востанието, завчеравечер во Домот на АРМ се одржа свечена академија на која се обрати претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

- 11 Октомври е денот кога беше извојувана една од последните големи историски битки на народот на Македонија и овој ден го означува почетокот на конечната борба за слобода на Македонија.

Партизаните верувајќи во своите цели посветено се изборија за слободна и независна Македонија. Во модерна Македонија совршено јасно се отсликуваат вредностите што ги имаат втемелено учесниците во НОБ - рече Вељаноски.

Со традиционалниот импровизиран напад на градот - потсетување на 1941-та, кога со нападот на тогашната полициска станица, денес Меморијален музеј, и на прилепскиот затвор почна востанието, и со богат огномет Прилеп го чествуваше 11 Октомври.

   НАРОДНА ВОЛЈА
КОЙ УНИЩОЖАВА ИСТОРИЧЕСКИТЕ ИСТИНИ? КОЙ ПРАВИ КОЩУНСТВО В БОЖИЯ ХРАМ?
Читај
КЪМ ВЪПРОСА ЗА НАРОДНОСТТА НА СТАРИТЕ МАКЕДОНЦИ
Читај
„...НЕ МОЖЕХ ДА СИ ОБЯСНЯ ОМРАЗАТА ИМ КЪМ МЕН ЗАРАДИ ТОВА, ЧЕ СЪМ МАКЕДОНЕЦ“
Читај
МЕМОРАНДУМОТ НА МАНУ, МПЦ-ОА И УКИМ ПОВИКУВА НА ОДБРАНА НА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ
Читај
СО БЛЕДСКИОТ ДОГОВОР БУГАРИЈА ПРИЗНАЛА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, НАРОД И МАКЕДОНЦИ, СЕ ШТО ДЕНЕСКА СПОРИ
Читај

Македонија Пее

ТРГНАЛО МИ ЛУДО МЛАДО

Тргнало ми лудо младо
за Солунски пазар
и на моме проговара
рачај, порачувај.

Рачај, порачувај моме,
што да ти донесам,
срмено елече, моме,
или ѓерданче.

Купи лудо, купи младо,
што ти срце сака,
што ти срце сака лудо,
што го нема тука.СЕ СОБРАЛЕ КОМИТИТЕ

Се собрале комитите
Ќе ми одат суво поле
напред оди војводата
војводата Јордан Пиперка.

ќе ми фаЌат мете ризи
Ќе ми го чекат Алил Паша
што ја грабил руса Стојна
руса Стојна од мало црско.

Проговара војводата
да слеземе долу Брезово
да го венчаме Алил Паша
за невеста остра сабја.
Our Name is Macedonia

ОМО ’Илинден’ - ПИРИН

Macedonian Human Rights Movement International

European Free Alliance

 
НачалнаЗа насАрхивЗа врзакаЛинкове
© 2007-2020 Народна Волја - Всички права запазени.
This website is hosted and under development by: TJ-Hosting