Българският премиер Сергей Станишев участва на 17 юни т. г. във Вашингтон като специален гост говорител на Международния академичен център “Уудроу Уилсън”.
Темата на дискусия на този форум бе “Трансатлантическата сигурност и оцеляване: затвърждаване на Югоизточна Европа и Черноморския регион”.
Македонското малцинство в България
На запитване на представител на Обединената македонска диаспора по въпроса за признаването на македонското малцинство в България, Станишев отговори, че българската конституция гарантира правото на самоопределение на всяко малцинство и подчерта, че той самият не се противопоставя на признаването на маке-донското малцинство. Премиерът не посочи кога той предвижда официалното признаване на македонското малцинство в България.
На въпроса за присъдата на Европейския съд по правата на човека от 2005 г по случая на Обединена македонска организация “Илинден”-ПИРИН и други срещу България, според която съдът отсъди, че нерегистрирането на ОМО “Илинден”-ПИРИН представлява нарушение на Европейската конвенция на правата на човека, премиерът не даде ясен отговор. Станишев не посочи кога точно ОМО “Илинден”-ПИРИН, политическа партия, защитаваща правата на македонците в България, ще бъде регистрирана. Тъй като пререгистрацията е интегрална част от изпълнението на присъдата, най-различни групи от Съвета на Европа подканваха това да стане. И въпреки това България не успя да изпълни тази задача през 3-те години след присъдата през 2005 г. Станишев прехвърли отговорността за това върху българския съд.
Премиерът изрази своето притеснение за това, че Балканите имат доста накърнен имидж пред останалия свят в новата история. В неговото изказване той наблегна на това как този имидж се променя чрез НАТО и Европейския съюз, които допринасят за по-високата сигурност и стабилност на региона. Ето и някои извадки, описва-щи неговите притеснения, започвайки с Балканския регион и по-късно - Черноморския регион.
- България
Премиер Станишев обясни, че неговата нация играе непрекъсната роля за установяване на сигурността в региона, започвайки от нейната интеграция в НАТО и ЕС до подпомагане на съседите в интеграцията. Премиерът направи коментар за скорошния НАТО самит в Букурещ, като поздрави поканите на Хърватско и Албания и в същото време изрази своето съжаление за блокирането на приема на Република Македония. Въпреки това той бе много доволен от факта, че самитът остави въз-можност за прием на Македония, щом “спорът за името” бъде разрешен. Той предупреди, че този спор трябва да бъде разрешен много скоро, тъй като представлява заплаха за сигурността на региона.
-”Спорът за името”
Станишев изрази своята съпричастност към проблема, посочвайки своя произход, който включва евентуално сръбски, гръцки и македонски идентитет. Той разби-ра, че националният идентитет дава основание да се спори безкрай. Въпреки това неразрешаването на този проблем не помага на никого, обясни премиерът. Той пре-дложи на Гърция и Македония да се научат да си съдействат и да постигнат разумен компромис. Той продължи да използва “Република Македония” и напомни на публиката, че България бе първата държава, която призна македонската независимост.
- НАТО и разширяването на ЕС
Премиерът силно подкрепя разширяването на НАТО и ЕС като начин за установяване на стабилност. Що се отнася до Турция, премиерът смята, че тя все още не е близо до европейската идеология. А за Македония той се върна на “спора за името” и отново подчерта важността на разрешаването на този проблем. Премиерът предупреди, че македонците трябва да се разделят със своето “антибългарско” чувство и че македонското правителство не би трябвало да се конфронтира по време на преговорите. Той допълни, че македонците биха имали полза от повече приятели в международната общност. (ОМД)